computer-declutter-ecoisanewblack

Тотальне розхаращення. Тиждень 5. Цифровий простір

Сподіваюсь хоча б один мішок непотребу вже покинув ваш дім. Всі кімнати розібрані, бо ж залишилось лише 2 тижні. Цей тиждень ми присвятимо цифровому простору, а наступний особистим емоційним та інтимним речам. І тут я одразу попереджаю: де-де, а саме на цьому “тижні” можна застрягнути на місяці. Тому, саме цього і наступного тижня поділ на дні є умовним. Просто даю вам структуру, а ви розбирайте все в своєму темпі.

Якщо фізичний простір має межу, то в мережі, в наш час, можна назбирати тонни непотребу.  І так, з ним також треба розібратися.

Якщо запитаєте мене, то в мене цей процес триває вже більше року. З перервами, звичайно. Я то закидаю це діло, то знову беруся до справи. Комп’ютер та хмарний простір це моя особиста біль. І якщо в домі в мене вже є чітка структура, то тут повний срач. Тому давайте розбиратися разом.  

ДЕНЬ 1. МОБІЛЬНІ ДОДАТКИ

 

Прокидаюсь – беру телефон в руки. Засинаю – з телефоном в руках. За кавою перевіряю соцмережі. В обідню перерву зависаю в телефоні. Найбілший страх – забути вдома телефон. Ще більший страх – його загубити. Зізнавайтеся чесно, хто впізнав себе? В смартфонах тепер все наше життя: фото, переписки, банківські карти і навіть документи. Ми встановлюємо десятки додатків, які займають місце і нашу увагу, але насправді ними не користуємось.

phone-declutter-ecoisanewblack

Давайте це змінимо. Особисто я дуже навіть людина-додаток. Я люблю всі ці штуки які допомагають все оптимізовувати і автоматизовувати, а відповідно полегшувати життя і вивільняти час. Але я вже давно прийняла рішення: не підійшло – геть.

Взагалі, що стосується незахаращення в подальшому треба запам’ятати єдине правило.

 

Правило заміни: “ONE IN – ONE OUT”. Якщо приносите одну річ в дім, другої аналогічної позбуваєтесь. У такому випадку, не буде накопичуватися непотріб, а купувати будете лише дійсно необхідні речі.

 

Ось вам моя покрокова інструкція:

  1. Ставимо собі дедлайн. Потрібно зрозуміти скільки часу необхідно зачекати, щоб вважати додаток абсолютно безкорисним.
  2. Визначаємо потребу. Треба залишити тільки ті додатки, які приносять нам користь.

           Варіант для iPhone:

  • переносимо всі підряд додатки на третій, четвертий і наступні екрани (сторінки).
  • кожен раз, коли нам необхідно скористатися певним додатком, тягнемо його на другий екран.
  • якщо ми вдруге вертаємося до додатку, то переносимо його на перший екран. Це одразу сформує нам систему: на першому екрані будуть улюблені і найчастіше вживані додатки, на другому – теж необхідні, але не такі популярні. Потім ви цю систему можете змінити, але вона зручна, щоб виокремити зайве.
  • коли приходить час “Ч” (пам’ятаєте про дедлайн?) всі додатки, якими ми жодного разу не скористалися видаляємо з останнього “екрану” із закритими очима. 

          Варіант для Android:

  • забираємо з екрану всі значки додатків
  • кожен раз, коли нам необхідно скористатися певним додатком, тягнемо його на головний екран з розділу усіх програм
  • сортуємо значки по двох екранах: на першому ті, що використовуємо щодня, на другому – ті, що використовуємо рідше
  • заходимо у розділ усі програми і видаляємо ті додатки, до яких  так і не потягнулася рука.

Є два винятки:

  1. Програмні додатки, які ми не можемо видалити. Їх можна винести в окрему папку десь в кінці і забути про них.
  2. Дійсно необхідні додатки, які ми використовуємо рідко, але регулярно. Наприклад, додатки для подорожей. Погодьтеся, небагато людей подорожує щомісяця. Але є багато додатків, які дуже полегшують нам життя у подорожах. Тут є два рішення, або теж винести їх в окрему папку “Подорожі” в кінець списку, або створити список корисних додатків в окремому місці і завантажувати їх безпосередньо перед поїздкою, якщо ви їздите у відпустку, до прикладу, один раз чи двічі на рік.

ДЕНЬ 2. ПОШТОВА СКРИНЬКА

 

Розбір пошти один з найпоширеніших видів прокрастинації. Ми ніби дуже заняті, але насправді нічого толокового не робимо. Скринька забирає гори часу, але насправді кількість важливих листів можна на пальцях порахувати.

email-declutter-ecoisanewblack

Мій вибір – zero inbox. Моя поштова скринька завжди чиста. Це єдине місце в моєму цифровому просторі, яким я можу похизуватися.

Алгоритм дій наступний:

  1. Вичищаємо пошту. Розбираємо усі непрочитані листи, видаляємо непотрібні прочитані листи, а ті, що хочемо зберегти архівуємо. Також можна створити папки і перенести туди важливі листи. Але це знову накопичення, тому краще просто відправити важливу інформацію з листа за місцем призначення, а сам лист видалити. Я залишаю лише важливі листування.
  2. Відписуємося від розсилок. Ну правда. Дійсно важливих виявиться до п‘яти штук, а решта просто забирають ваш час. Одного разу я помітила, що половина листів за день я видаляю непрочитаними. Все це розсилки різних сайтів. Я вирішила провести експеримент і відписатися від всіх розсилок. Всіх-всіх. Але записала сайти на які була підписана. І знаєте, що? З 23х підписок до мене повернулися чотири. Значить вони були дійсно мені необхідні.
  3. Визначаємо собі час, один раз чи двічі в день (залежить від сфери діяльності і завантаженості), коли ми перевіряємо пошту і одразу очищаємо її.
  4. Вимикаємо сповіщення поштової скриньки і не бігаємо туди кожен раз, коли прийшов лист про новий розпродаж.

 

Отак має виглядати ваша пошта щодня:

zero-inbox-ecoisanewblack

ДЕНЬ 3. СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

 

Час іде, ми змінюємося, наші думки та інтереси теж змінюються. Тому:

  1. Відписуємося від усіх “уподобань”, що вже не подобаються.
  2. Видаляємо пости, які не відображають вашого світогляду та можуть скласти хибну думку про нашу особистість.
  3. Можливо, змінюємо наше фото чи обкладинку.
  4. Переглядаємо і видаляємо небажані фото.

social-media-declutter-ecoisanewblack

І ще одне. Активно ведуть сторінки в десяти соціальних мережах одночасно лише SMM спеціалісти. Тому, якщо ви звичайна людина, то може вже час видалитися з вконтактів, однокласників, отого кльового кулінарного клубу чи ще чогось, куди ви вже не заходили роками?

ДЕНЬ 4. ЛОКАЛЬНІ ФАЙЛИ НА КОМП’ЮТЕРІ

 

Єдине, що можу сказати напевне, що для мене розібрати комп’ютер, це як розібрати ще одну квартиру. Страшно, боляче і довго. Але це теж треба зробити.

Я користуюся простою системою:

  1. Збираємо все в одну купу (папка “Вхідні”). Цю папку рекомендую залишити і скидати туди всі майбутні файли. Це може бути папка “Викачане”. Туди і так потраплятимуть ваші завантаження. Взяти за звичку один раз в день, тиждень чи місяць (обирайте самі) вичищати до zero inbox. 
  2. З загальної купи відправляємо файли по категоріях (фото, документи, відео, книги, тощо). Не роздумуючи і не обираючи, переглядаємо всі файли підряд і розкидаємо в тематичні папки. На цьому етапі одразу відсіюємо все те, чого треба позбутися. Якщо фотографію треба видалити, значить видаляємо. Не потрібно перекидати в папку з фотографіями, щоб потім її всерівно видалити.
  3. В кожній окремій категорії (папці) створюємо власну систему. По черзі, заходимо в кожну папку і сортуємо файли так, щоб до них було зручно добратися і при потребі ви знали в якій саме папці шукати окремо взятий документ.

 

Два основних правила: не тримайте все в одній купі і не складайте сімейні фотографії в папку “Робота” в розділі “Презентації”.

ДЕНЬ 5. ХМАРНИЙ ПРОСТІР

 

Усі закладки в браузерах, Google диск, Dropbox, Evernote, iCloud і чим ви ще там користуєтеся. Все-все підчищаємо за тим самим принципом, що і локальний простір на комп’ютері.

digital-declutter-ecoisanewblack

Раніше я додавала сторінки в закладки дуже часто. А толку? Який сенс в тій закладці, якщо ти не пам’ятаєш що і куди заклав і ніколи до неї не вертаєшся.

Продумайте собі зручну систему і використовуйте її усюди. Тут як і в фізичному просторі кожен файл чи папка, програма чи фото має мати своє місце. Це зекономить вам час і все те, що ми зберігаємо буде виконувати свої функції.

Отакий от довгий тиждень на місяці роботи. Тут не варто поспішати. Можливо, виділіть собі по 15 хвилин в день (чи по годині) і колись ви таки прийдете до ідеальної системи організації ваших файлів і програм. А може у вас вона вже є, тоді діліться в коментарях як ви позбулися цифрового непотребу.

Гарного тижня!

І не забувайте ділитися своїми результатами в коментарях та соціальних мережах. Надихайте інших. Наш хештег #життяпополичках

 



Вам також може сподобатись:


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *