christmas_tree_balls

Ялинка і до ялинки. Що і чим прикрашати зі свідомим підходом

Сьогодні розберемося з центральною фігурою в святковому декорі – ялинкою. Всі ялинкові опції умовно розділимо на три категорії: жива ялинка, штучна ялинка, альтернативна (декоративна) ялинка. А потім поговоримо про те, як екологічно ту ялинку прикрасити.

ЖИВА ЯЛИНКА

Тут у нас теж є декілька варіантів. І щоб вирішити який найкращий, пройдемося по кожному окремо.

Зрізана ялинка

В чому взагалі проблема з тими ялинками? Ну купували ж багато років і слова ніхто не говорив. Треба розуміти, що значення має лише звідки та ялинка взялася на базарі. Я сподіваюся, дорослим людям не потрібно пояснювати чим шкодить вирубка лісів. То чому ж зрізана ялинка не такий вже й поганий варіант? Різдвяні ялинки вирощують на спеціалізованих фермах. Вони ростуть спеціально, щоб стати основною прикрасою до Різдва. Після того, як її зрізають, на її місце садять нове дерево. Крім того, поки ялинка росте, вона приносить багато користі, наприклад, забезпечує середовище існування для диких тварин. Тут важливо розуміти в який спосіб ялинка вирощується. Бо коли вона вирощується інтенсивно з використанням не дуже “добрих” добрив, то бідніють грунти і в грунтові води потрапляє невідомо що.

У будь-якому випадку, коли хочете живої ялинки, то:

  • йдіть її купувати на спеціалізованому “ялинковому ринку”
  • перевірте наявність чіпу (бирки) на обраній ялинці і сертифікату.

Тепер в Україні для цього є спеціальні ресурси, https://www.yalynka.info/ де можна ввести номер бирки з ялинки і перевірити чи законно її було зрубано (є веб-версія та додаток для андроїд) і сайт Державного агенства лісових ресурсів України https://www.ukrforest.com/, де можна ще й здійснити перевірку за номером авто та товарно-транспортною накладною.

І головне, без чого усе вищесказане втрачає сенс: ялинку потрібно правильно утилізувати.

Ялинка має бути компостована або перетворена на енергію. Для цього в містах створюються умови і я вже писала минулого року про те, як правильно утилізовувати ялинки та куди їх нести і обов’язково оновлю її цьогорічними локаціями. Ми, до прикладу, минулорічною ялинкою замульчували лохину, яка дуже любить хвою та кислий грунт.

Ялинка в горщику

Дуже навіть непогана опція. Ялинка слугує вам святковим декором, а потім стає частиною екосистеми. Але ви маєте розуміти дві речі: треба мати, куди ту ялинку висадити і що до моменту висадки в грунт її потрібно доглядати, як і інші домашні рослини. Я проконсультувалася з тими хто, вирощує такі ялинки, тому ось вам реальні рекомендації:

“Щоб ялинка не загинула, потрібно дотримуватися простих правил. Якщо ви зараз поставите ялинку в горщику у приміщення, її потрібно буде зберігати там до квітня місяця, поливати, обприскувати хвою. Вона може трохи сипатись, але перебуваючи в теплі, піде в ріст. Навесні висадити у грунт, удобрити добривом для хвойних рослин. Якщо ялинку ви потримаєте в приміщенні і в зимовий час виставите на вулицю, різкий перепад температури призведе до того, що вона скине хвою та повністю загине.”

А ще в Україні з’явилася опція оренди ялинки в горщику. Запустило її ДП “Клеванський лісгосп” і сподіваюся, що наступного року її підхоплять і в інших регіонах України. В чому суть: ви купуєте ялинку в горщику, яку після свят можна повернути лісгоспу і отримати 75% вартості назад. Ось тут детальніше: https://www.facebook.com/klevanlg/

Де купити ялинку в горщику:

Хай росте

Salad Basket

Гал Сад

Думаю в багатьох садових центрах вони теж є. Гугл вам в поміч.

Гілки ялинки

Ну і ще одна можливість для любителів запаху хвої та вигляду живої ялинки, це окремі гілки. З них можна скласти невелику ялиночку. Такі ялинки часто можна побачити в продажі там, де і живі ялинки, але про походження цих гілочок можна лише здогадуватися. Ще один варіант – поставити у вазу ялинковий букет. Ну і тут також пам’ятайте про правильну утилізацію.

ШТУЧНА ЯЛИНКА

Тут все просто. Якщо вона у вас є і вас влаштовує, то використовуйте її і надалі. Хтось стверджує, що для того, щоб штучна ялинка виправдала своє існування її треба використати хоча б 5, чи 10, чи навіть 20 разів. Пам’ятайте лише про те, що варто ставити таку ялинку подалі від обігріваючих приладів та батарей. Бо кому потрібні ті токсичні випари? Більшість ялинок виготовлені з використанням ПВХ пластику, а це далеко не найчемніший брат в сімействі пластиків.

Але якщо ви зараз стоїте перед вибором ялинки, то я вас закликаю не купувати штучної ялинки. Вона не принесе добра ні вам, ні планеті. Невідомо як вона виготовлялася, але точно відомо, що закінчить своє життя на сміттєзвалищі. Краще оберіть між попереднім та наступним варіантом. Ну або якщо вже конче треба купити штучну ялинку, то погляньте в сторону вживаних. Сходіть на olx i подібні сайти.

АЛЬТЕРНАТИВНА (ДЕКОРАТИВНА) ЯЛИНКА

Можна зробити самому, придбати готову чи зробити на замовлення. Ця ялинка може бути такою, якою вам тільки забажається: дерев’яна, металева, паперова, інсталяція з ліхтариків, малюнок на склі чи полотні, конструкція з гілок на стіні.

Вже за добрим звичаєм зробила вам дошку в Pinterest

А ще для прикладу вам відео з майстеркою зі створення такої ялинки. Раптом захочете спробувати:

https://thegreenhubonline.com/2018/12/11/easy-eco-friendly-diy-christmas-tree/

christmas_tree_alternative

Ну і звичайно декілька місць, де можна придбати чи замовити таку ялинку:

https://www.facebook.com/OzeroUA/

https://www.instagram.com/charity_show_room/

МІЙ ВИБІР: в вітальні стоїть штучна ялинка. Вона в батьків вже 13 років і, хоч я від неї не в захопленні, але ми її використали. В нашій кімнаті на корковій дошці адвент календар змінила інсталяція з ліхтариків у вигляді ялинки, а ще ми поставимо у вазу декілька гілочок, які зараз Ігор з Марком відтинають у нас на городі, поки я пишу вам статтю.

ЯЛИНКОВІ ПРИКРАСИ

Вже давно не модно і не цікаво прикрашати ялинки в одного розміру і кольору кульки. Ну принаймні для мене. Іграшки мають мати якийсь сенс або історію, або просто я така нудна. Для мене іграшки створені руками мають безліч переваг. По-перше, кожна іграшка унікальна. По-друге, в такий спосіб ви підтримуєте локальних майстрів та майстринь, і відповідно зменшуєте вуглецевий слід іграшки і підтримуєте економіку. По-третє, більшість таких іграшок роблять або з еко дружніх матеріалів, або це апсайклінг.

Що варто зробити:

  1. Передивіться свій декор. Можливо нові іграшки вам і не потрібні. Часом у нас вже достатньо іграшок для того, щоб прикрасити своє деревце. Але якщо ваші прикраси вам з якихось причин набридли, то віддайте їх тим, кому вони принесуть користь і радість. А вже нові обирайте з усією еко прискіпливістю.
  2. Погляньте на вживані іграшки. Якщо ви легко можете придбати речі з історією, то ця опція дуже екологічно свідома.
  3. Солодка ялинка. На ялинці чудово виглядають і почуваються горішки, печенька, пряники, бублики, цукорочки та гірлянди з маршмеллоу. Я вважаю, що рослини та продукти – найкращий декор.
  4. Спробуйте пофантазувати. А як на рахунок зробити іграшку власними руками? Можна пройтися по дому і знайти безліч матеріалів для ялинкових прикрас. Увімкнули улюблену музику чи різдвяний фільм і до роботи.
  5. Підтримуйте креативних митців та мисткинь. Апсайклінг – це дуже екологічно і самобутньо. Надаючи старій речі нове життя ви як ніколи робите свідомий вибір. Вже не кажучи про унікальність іграшки.
  6. Не спокушайтеся на “китайські” прикраси в супермаркетах, навіть якщо вони виготовлені з дерева чи скла. Зазвичай виготовлені вони в не самий екологічний та етичний спосіб і якість їхня залишає бажати кращого.

І в нас є з чого обирати. Ось вам декілька виробників (але їх є набагато більше, тож не лінуйтеся пошукати):

https://www.instagram.com/jane_and_mery_potteryandglass/ кераміка (кулі і фігурки)

https://www.facebook.com/profile.php?id=100001207496741 в‘язані ялинкові прикраси

https://www.instagram.com/vas_glass/ скло (ангелики, коники, зірочки)

https://www.instagram.com/bmwoodua/ дерево

https://www.instagram.com/forestbrothersua/ дерево

https://www.instagram.com/zrobyv_tato/ дерево

https://www.instagram.com/shchos_cikave/ скло #залишялинкувлісі

https://www.facebook.com/lisova.lviv/ дерево (іграшки, ялинки)

https://www.instagram.com/gardenwood_ua/ дерево

christmas_tree_balls

МІЙ ВИБІР: в батьків є досить велика колекція іграшок, яку ми всю використали цього року. Наші іграшки можете бачити на фото: солом’яні, металеві, дерев’яні, плетені, з залишків фетру, скляні і навіть власноруч зроблена паперова сніжинка. Всі вони збиралися в різні роки і родом з різних магазинчиків.

ГІРЛЯНДИ

І останнє питання стосувалося гірлянд.

Забудьте про жахливий “дощик”. Гірлянди – чудовий спосіб розважитися і покреативити. Особливо з дітьми. Це взагалі чудова можливість для апсайклінгу.

Гірлянда може бути з:

– винних корків

– попкорну

– сушених кружечків апельсину

– паличок кориці

– ягід (горобина, глід)

– горішків

– маршмеллоу

– усього, що спаде вам на думку.

Якщо ж ми говоримо про гірлянди ті, що “ілюмінація”, то варто перейти на світлодіодні (LED) лампочки. Вони енергоефективніші та довговічніші за лампи розжарювання. Також, зверніть увагу на можливість заміни окремих елементів. Так, коли у вас перегорить декілька лампочок, не потрібно буде змінювати цілу гірлянду. Тепер про дріт гірлянди. Зазвичай ізоляція гірлянди виготовлена з використанням ПВХ. Як я вже вище згадувала – не найприємніший матеріал. Зустрічала рекомендації стосовно каучукового покриття. Але є один нюанс. Я спеціально пройшлася магазинами і дослідила усі гірлянди що там знайшла. З десятка переглянутих, лише на одній був написаний склад – пластик. Єдину інформацію про дріт, яку вказують на всіх упаковках, це його колір. Ще знайшла гірлянду з металевим тоненьким дротом, але Ігор швидко мене приземлив, що всерівно там є якесь тонке покриття і вона буде менш довговічна. Якщо вам цікаво, то продавці-консультанти не сильно помічні в цій ситуації)

МІЙ ВИБІР: наша гірлянда LED з можливістю заміни окремих лампочок. Не питайте з чого дріт. Я не в курсі.

Вибір завжди за вами, але тепер ви точно розумієте, що є з чого вибирати. Як на мене, то найекологічніший варіант це жива ялинка з їстівним декором. Тільки пам’ятайте про її походження та де вона закінчить своє життя. Не робіть так, щоб життя тієї ялинки було марним.



Вам також може сподобатись:


12 thoughts on “Ялинка і до ялинки. Що і чим прикрашати зі свідомим підходом

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *