ecoisanewblack_newspaper

Папір. Макулатура чи ні? Основи переробки сміття та мій досвід.

Починаємо розкладати наше несміття по поличках. В цій серії розбиремось у тому, які види сміття бувають, що з ними робити, куди здавати і чи можна здавати взагалі. В кожній статті розкладемо на детальки один окремий вид сміття. Будемо йти по ієрархії “нуль відходів”.

Сьогодні починаємо з чи не найпростішого – паперу. 3-є сміттєве місце, після органічних відходів та пластику, в нашому домі займає папір. Він на кухні, в ванній, в туалеті, в коридорі, в кабінеті, в дитячій кімнаті, в машині, в сумці і навіть у кишені. Папір усюди і в кожній кімнаті він різний. Давайте розбиратися, що за звір папір і що з ним робити.

Як виготовляється і чому шкодить планеті

Якщо коротко, то основними компонентами паперу є целюлоза і деревна маса. До них додають різні домішки, щоб зробити його більш гладким та білим, зменшити водопроникність та прозорість. Зрештою ми тут не про целюлозно-паперову промисловість, а про екологію, тому Вікіпедія вам в поміч. Знайшла два мультика, які не зайвим буде подивитися з дітками.

Для дуже маленьких https://www.youtube.com/watch?v=siegt3Yi_Eo

Для трошки старших https://www.youtube.com/watch?v=1eTgApkwjWo

Промислове виробництво паперу порядно так впливає на навколишнє середовище, як на етапі добування і обробки сировини, так і після виробництва (вплив відходів виробництва). Переробка спричиняє зменшенню забруднення води на 35% і повітря на 74%, ніж при виробництві целюлози з деревини. Целюлозно-паперові комбінати можуть бути джерелом забруднення як повітря, так і води, особливо якщо вони виробляють вибілену целюлозу. Переробка однієї тонни газетного паперу економить близько 1 тонни деревини, а при переробці 1 тонни друкованого або копіювального паперу зберігається трохи більше 2-х тонн деревини.

Refuse. Як уникати паперу

Давайте почнемо з найбільш розповсюдженішого – документообіг. Банки, офіси компаній, державні установи, школи, лікарні та поліклініки використовують величезні об’єми паперу. Думаю жодному з вас в 21 сторіччі не варто розповідати про електронний документообіг. Вже давно існують електронні цифрові підписи, які нівелюють потреби оригіналів звітів чи декларацій з живою печаткою. В школі цілком доцільно вести електронні журнали та щоденники. Ніколи не розуміла як на мої знання впливає те, чи гарно я записала домашнє завдання у встановлений рядочок у щодениику. Та сама історія з медичними картками.

Ще один тип паперу, що потрапляє кожного місяця в кожен дім – квитанції про оплату комунальних платежів. Не знаю, чи всі надавачі послуг надають можливість відмовитися від паперових квитанцій, але зекономити свій час та папір на друк чеків та квитанцій ви можете, оплачуючи комунальні послуги онлайн.

Відмовтеся від рекламок, проспектиків та неякісних, і чого вже брехати, нікому непотрібних рекламних газеток. Те, що англійською називається junk mail (ну чому так тяжко підбирати українські відповідники). Не беріть рекламки на вулиці. Просто ввічливо відмовляйтеся. Можете наклеїти на поштову скриньку оголошення, з проханням не пхати вам усілякої “дурні”. Це не завжди спрацьовуватиме, але можливо декілька папірців та й вбережемо.

Переосмисліть своє планування. Людей без смартфонів стає все менше та менше. Виробники мобільних додатків ганяються один поперед другого, випускаючи планувальники, to-do листи, програми покупок та іншого. Спробуйте замінити свій блокнот і паперові списки в кишені на електронний календар, програму планування і нотатки в телефоні. Великою перевагою буде те, що всі записи завжди будуть з вами у будь-якому місці. Єдине, що тут важливо – слідкувати за зарядом батареї.

І найважче. Спробуйте замінити паперові хустинки на бавовняні. Всі кому зараз 25 років і старше, точно пам’ятають хусточки. Хусточка в чоловічій кишені є признаком інтелігентності та збільшує шанси вважатися джентельменом. Усі ми в дитинстві користувалися хустинками і всі ми живі-здорові.

ecoisanewblack_paperbook

Reduce. Чи можна мінімізувати використання

Тут деякі пункти перетинатимуться з попередніми в розділі refuse, оскільки у всьому є вийнятки і зрозумілі причини на те, що від чогось відмовитися неможливо або некомфортно.

Можна, до прикладу, користуватися бавовняною хусточкою лише вдома. Так, промисловість для того і розвивається, щоб нам було жити все зручніше і зручніше. Хтось просто не в силах (скоріше моральних) носити хусточку із собою, то спробуйте хоча б вдома.

Бавовняні чи льняні кухонні рушники чудово справляються із більшістю задач на кухні. У мене теж є паперові рушники з вторсировини, яких я час від часу потребую. Але я не розумію для чого потрібні білюсінькі 4-х шарові рушники. А ще відмотати 3-4 листки, протерти руки мокрі від води і відправити їх у загальний смітник. Зовсім навіть не складно мокрі руки витерти об звичайний рушник. А жирні руки можна помити і витерти об звичайний рушник. Жодних проблем.

Туалетний папір, мабуть, не обговорютимемо. Я знаю 3 способи як зменшити використання “паперового” туалетного паперу, але це досить радикадьно навіть для екологічно свідомих країн, тим паче для України. Тут одна порада – обирайте варіанти із вторсировини.

Якщоо морально тяжко замінити папір, як засіб гігієни, то з папером для записів, газетами та журналами – все значно легше. Електронні газети та журнали заполонили весь інтернет. Тепер дуже зручно слідкувати за новинами в інтернеті за допомогою новинних порталів, соціальних мереж та “представництв” газет та журналів в інтернеті. Єдиний виняток – естетичні журнали. Це ті журнали, які приємно тримати в руках, де неперевершений візуальний ряд та захоплюючі фото. Для мене це Kinfolk, Cereal та Saveur, або українські La Boussole та Plateful.

Книжки. Знаю знаю, запах свіжо виданої книжки, гортати хрумкі сторінки – все це мені дуже близьке. Протилежний табір запитає: чому ця категорія тут, в еру цифрових читалок та аудіокнижок? Треба взагалі відмовитися від паперових аналогів. Є декілька причин. Перша – дитяча література. Думаю не багато батьків мають бажання тулити дитині планшет замість справжньої яскравої та захопливої книжки. Відправлять вас далеко з вашою читалкою з суцільним текстом. Дитині важливі зображення – образи через які вона розуміє зміст. Друга причина така сама, як і в попередній історії з журналами. Є книжки, переглядати і перечитувати які – суцільне задоволення. В моїй бібліотеці лише “візуальні” та улюблені книжки. Всі інші в електронному вигляді. Ну і я досі не чула, щоб зносили бібліотеки. Тому цей варіант теж підходить тим, хто любить тримати в руках справжню книжку.

Нотатки в телефоні. Тут теж повторююсь. Знаю, інколи зручно приліпити нотатку з нагадуванням чи записку чоловіку чи дітям на холодильник. Хоча тут теж є більш свідомі варіанти, такі як дошка-магніт (крейдова чи для маркера). Тому спробуйте, хоч персональні записи робити на електронних носіях.

ecoisanewblack_artwork_paper

Reuse. Як використати повторно

Перше, що варто пам’ятати про папір – він має 2 сторони. Серйозно? Так, і на тій другій можна і треба писати. Словом, використовуйте чернетки для друку, нотаток, малюнків, ескізів і будь-чого іншого. Дитячі малюнки на чорновиках ніяк не завадять розвитку творчих навичок.

Споживач зараз настільки вимогливий, що дизайнери вже зі шкіри лізуть, вигадуючи нові креативні ідеї для упаковки. Часом коробка крутіша від її вмісту. Тому перш ніж бігти в магазин за органайзерами, озирніться по дому. В коробках від взуття чи інших товарів можна дуже навіть зручно зберігати речі. У мене всі можливі речі організовані в коробках від взуття, а дві пречарівні коробочки від чайних сервізів стоять на полицях і цілком собі є самостійними елементами інтер’єру.

Стиль еко та рустік (сільський стиль – калька з англійської) зараз ну дуже модні. Обгортати подарунки в крафтовий папір чи сторінки газет та журналів це прям крутизна-крутезна. Тож не нехтуйте. А повторне використання обгортвового паперу чи подарункових паперових пакетів, ще й заощадить трошки грошиків.

Такі речі як гільзи від туалетного паперу чи паперових рушників дуже згодяться садівникам-городникам. В них екологічно та економно вирощувати розсаду овочів, ягід чи трав. Потім просто висаджуєте в землю і готово. Папір компостується і ніяк не зашкодить грунту.

І ще, деякі види паперу, що не йдуть в макулатуру (читай розділ Recycle) можна використати для розпалювання багаття, печі, котла чи каміна.

Recycle. Вторинна переробка паперу

Отут взагалі без проблем. Пунктів прийому макулатури багато. Відрізнити папір від іншого сміття не складно. Для початку ось вам схематичне зображення процесу переробки паперу.

ecoisanewblack_paper_recycle

Якщо це упаковка і ви не впевнені де її місце, то шукайте маркування PAP в трикутнику (можуть бути цифри 20-22). Якщо упаковку надірвати, то легко можна побачити чи є на ній шар пластику чи ні. Головна умова – макулатура має бути чистою. Розумна потреба – макулатура має бути максимально сплющена і стиснута. З паперу зроблять новий папір. Не такий вже біленький, але комусь підійде і такий. Мені підходить)

Макулатура (що можна здати)

 • газети
 • журнали
 • книжки
 • офісний (копіювальний) папір (для друку, кольоровий)
 • зошити
 • блокноти та альбоми
 • рекламні брошурки
 • листівки та вітальні картки
 • упаковка від харчових продуктів (каші, печиво, сухі сніданки, тощо)
 • картон
 • паперові бірки і упаковка від одягу
 • квиточки на проїзд у транспорті
 • шредований папір

Не макулатура (що здавати не можна)

 • брудний папір (із залишками жиру, рідини, їжі, фарби, плісняви)
 • паперові хусточки та рушники
 • туалетний папір
 • факсовий папір
 • товарні чеки
 • шпалери
 • пергамент
 • сигаретний папір (чи як він правильно називається), той що для самокруток
 • багатошаровий папір (покритий пластиком) в т.ч. паперові стакани
 • стіки від цукру і солі/перцю
 • упаковки типу Tetra Pak
 • лотки від яєць
 • наклейки

Rot. Якщо неможливо переробити

Часто те, що не йде в макулатуру можна компостувати чи згодувати хробачкам. Так і чистий папір з‘їдять хробачки, але пам‘ятайте, що не дарма в ієрархії спочатку recycle, а потім rot. Папір повністю біорозпадний, тому якщо вже зовсім без варіантів, то краще так, ніж в загальний смітник.

Як бачите, варіантів безліч. Залишилось лише вибрати зручні для вас і практикувати.

Давайте зробимо перекличку в коментарях: ви електронна людина чи паперова? Пишіть свій діагноз і досвід з папером. Можливо маєте інші способи як мінімізувати використання паперу? Діліться користю. Робіть добро іншим.Вам також може сподобатись:


15 thoughts on “Папір. Макулатура чи ні? Основи переробки сміття та мій досвід.

 1. Анна каже:

  Дякую,Тобі, за це блог, багато всього дізнаюсьсьогодні з’явиться ще один контейнер для паперучекаю на розповідь,що ти робиш з бляшанками

  • Lera каже:

   Як круто! Дякую! Я прям радію, що в мене такі читачі. Плюс один контейнер для переробки – завжди радість для мене 😉 А з бляшанками поки проблема( Я з них роблю велику купу на балконі))))) Може з них якийсь арт вийде? Арт апсайклінг – це буде радість і для планети і для любителів сучасного мистецтва;)

   • Наталія каже:

    Бляшанки, як і мeталeві кришки на закатку і євро-кришки, я здаю в мeталобрухт. Майжe 4 грн. за 1кг. Влітку здала 5 кг (збирала рік). Дрібничка, а приємно.

 2. Анна каже:

  Дуже рада, що знайшла ваш блог! Щодо паперу маю декiлька запитань. Гiльзи вiд кухонних рушникiв можна здавати у макулатуру? А також ну дуже цiкаво, що то за 3 способи як зменшити використання туалетного папiру :))

 3. Катерина каже:

  Доброго дня,дуже цікавий пост,дякую))))дуже шкода що однодумців не дуже багато(сама в дома борюся з цим,так як люди в 50-80років не розуміють що краще чи перекомпостувати чи здати на переробку ніж спалити але ніхто не чує)але як кажуть хочеш змінити світ почни з себе!

  • Lera каже:

   Доброго дня, Катерино. ВИ молодчина! Не треба ні з ким боротися) Живіть свідомо в задоволення і власним прикладом показуйте як це круто. Хто зрозуміє, той підтягнеться 😉

 4. Оля каже:

  Перелік того, що не можна здавати на макулатуру мене трохи приголомшив і засмутив. Я здавала і чеки і лотки і паперові хустинки:(((
  Я сумнівалася чи можна здавати коробки від продуктів і брошури, вони ж мають такий глянцевий шар. А виявляється, що можна. Дякую за інформацію.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *